Denge Radyo | Ümmetin Onurlu Sesi - İslami Radyo - Dini Radyo
  • (ANKARA)İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
    06:06 07:30 13:08 16:06 18:35 19:53

Kurumsal İletişim

Pazartesi - Cuma / 09:00-18:00

Cumartesi / 09:00-16:00

Telefon

(312) 232 35 35

bilgi@dengeradyo.com

Hutbe: Takvanın Mahiyeti ve Gücü 

HUTBE: Ölüm ve hesap günü.

AYET: “Her canlı ölümü tadacaktır. Sonra bize döndürüleceksiniz. 29/57”

Bugün Hicri 1439 Cemâziyelevvel ayının 30. günü olan Cuma günü. Rabbimiz bugünde ve gelecek günlerimizde mümin kardeşlerimizle birlik ve beraberlik içinde tevhid dinimize hizmet etme liyakati bizlere ihsan etsin. Kur’an ahkâmının egemenliğini bizlere nasip etsin. Bizleri Müslümanlar olarak yaşatsın ve Müslümanlar olarak canımızı alsın. Âmin. Bugünkü hutbemizin mevzuu “Ölüm ve hesap günü” konusu üzerine olacaktır inşallah.

Yaşadığımız bu dünya hayatında, her daim karşı karşıya kaldığımız halde, ancak bir türlü idrak edemediğimiz bir gerçek vardır ki oda ölümdür: Şöyle geriye dönüp baktığımızda görürüz ki; zengin ve fakir, genç ve yaşlı,  zalim ve mazlum, kâfir ve mümin, Karun ve Harun nice insanlar bu dünyadan göçüp gittiler. Her geçen gün tanıdıklarımız, yakınlarımız, dostlarımız, canımız ciğerimiz olan insanlar, bizleri bırakıp gittikleri halde, acaba bizler sevdiklerimizi bırakıp gitmek için, her an gelecek olan ölümü neden beklemiyoruz? Neden pişman olup eyvah! Demeden önce Allah’a, ‘Karzı Hasen’ güzel bir borçla ödünç vermedik? Ve niçin Allah’a karşı bir ticaret yapamadık? Çünkü bizler, ölümü ve hesap gününü hiç hatırlamadık da onun için.

Ardına bakmadan giden nice insanların bir zamanlar böbürlenerek  “bu benimdir!” dediği malından mülkünden, yerinden yurdundan artık eser bile kalmamıştır. Her geçen gün yıpranan yüze, ağaran saça, zaman geçtikçe kıyamda dahi duramayan bir bedene dur demek mümkün değildir. İstesek de istemesek de doğumla geldiğimiz bu dünyada ölüm bizim için kaçınılmaz olacaktır. Rabbimiz Nisa suresinde: Nerede olursanız olun, surlarla tahkim edilmiş kalelerin içinde bile olsanız, ölüm sizi bulur 4/78. Ve Ankebut suresinde: “Her canlı ölümü tadacaktır. Sonra bize döndürüleceksiniz. 29/57 buyurmaktadır. Şurası bir gerçektir ki bugüne kadar hiçbir insan ölümün acısından, ölümün pençesinden yakasını kurtaramamıştır.

Bakınız! Kıyamet suresinde Rabbimiz: (Dikkat edin!) gerçekten can köprücük kemiğine dayandığında: ‘Tedavi edebilecek kimdir?’ dendiğinde, (can çekişen) bunun gerçek bir ayrılış olduğunu anlayıp bacak bacağa dolaştığında, işte o gün sevk edilecek, varılacak yer sadece Rabbinin huzuru olacaktır. 75/26-30. Vakıa suresinde: “Hele can boğaza dayandığı zaman, O sırada siz (can çekişen kimseye, çaresiz bir şekilde) bakıp dururken 56/83-84.Muhammed suresinde: Melekler, onların yüzlerine ve sırtlarına vurarak canlarını alırken hâlleri nasıl olacak? 47/27. Buyurmaktadır.

Evet, emri hak vaki olup ölüm gerçekleştiğinde, içerisine gireceğimizi hiç düşünmediğimiz tahtadan yapılmış, üstündeki bezleri süslenmiş, paket yapılmış tahta bir kutu içinde, sanki taş bebek varmış gibi, bizi içine koyarak kapağını da çakarlar. Âdete hediye götürüyor gibi tavanı alçak, duvarları yanaştırılmış, her yandan küçülen bir oda gibi mezar olan bir çukura verip geri dönerler.

Rabbimiz Kaf suresinde: “Bir çağırıcının yakın bir yerde çağıracağı güne kulak ver. O gün çığlığı gerçekten duyarlar; İşte bu (dirilip bulunduğu yerden) çıkış günüdür. Doğrusu (Biz hayat verir) diriltiriz. Biz öldürürüz ve dönüş bizedir. O gün yer onların üstünden yarılıp açılır. Ve onlar süratle koşarlar. Bu, (hesap için) bir toplanmadır, bize göre kolaydır. (50/41-44) Yasin suresinde: “Nihayet Sura üfürülünce bir de bakarsın ki, onlar bulundukları yerden kalkıp, Rablerinin (huzuruna doğru) koşarak giderler. (İşte o zaman) vah yazıklar olsun bize! Şu uyuduğumuz yerden bizi kim uyandırıp kaldırdı! İşte Rahman’ın vadettiği şey buymuş. Demek ki Peygamberler doğru söylemiş, diyeceklerdir 36/51-52 Kamer suresinde de Rabbimiz: Gözleri zillet ve dehşetten düşmüş olarak, sanki yayılan çekirgeler gibi bulundukları yerden çıkarlar.  Davetçiye doğru koşan kâfirler: “Bu, oldukça zor bir gündür, derler. 54/7-8.” Buyurmaktadır.

İnsan Vicdanı, Allah’ı tanımaya ve Allah’ın emir ve yasaklarına uygun yaşamaya göre ayarlanmıştır. Helale harama, günaha sevaba dikkat etmeden yaşayan insanlar, elde ettikleri maddi zenginliklere rağmen, ruhî sıkıntılar içinde yaşadığı bunalımlar, ayrılık acıları, gençliğinin gitmesi karşısında bir şey yapamamaktan kaynaklanan, çalkantılarla dolu hayatları geçim darlıklarına sebep olur.

 

 

 

Dünyada iken, Allah’ın gönderdiği Kur’an’ın mesajını görmezlikten gelerek yaşamaya çalışmayanlar, kalplerini küfür karanlığıyla kör yaptıkları gibi, hesap gününde bir ceza olarak, kendilerini savunacak bir delil bulamayacak kadar basiretleri bağlanmış kalp körlüğü içinde kalırlar. (Razî, Beyzavî, İbn Aşur) Rabbimiz Taha suresinde “Her kim benim zikrim  (Kur’an’ımdan) yüz çevirirse, mutlaka ona dar bir geçim vardır. Bir de onu kıyamet gününde kör olarak (toplantı yerine sürer) haşrederiz. O kişi, Rabbim! Beni niçin kör olarak haşrettin? Oysa ben, hakikaten görür idim! der. (Allah) buyurur ki: Nasıl ayetlerimiz sana geldiği zaman, sen onları unuttuysan, bugün de sen öylece unutulursun! 20/124-126.

RADYOMUZ HAKKINDA DAHA DETAYLI BİLGİLER..

HAFTALIK PROGRAM

HAFTALIK PROGRAM

REKLAM POLİTİKASI

REKLAM POLİTİKASI

EKİBİMİZ

EKİBİMİZ

YAYIN AKIŞI

YAYIN AKIŞI

İLETİŞİM NUMARALARI

İLETİŞİM NUMARALARI

GÖRÜŞLERİNİZe

GÖRÜŞLERİNİZ